דלגו לתוכן המרכזי

ח"כ אופיר אקוניס

שר המדע והטכנולוגיה

אופיר אקוניס - סגן יושב ראש הכנסת  ח"כ אופיר אקוניסאופיר אקוניס נולד בתל אביב ב-28 במאי 1973. הוא נשוי לעדי ואב ליונתן ורוני. בשנת 1992 הצטרף לתנועת הליכוד, ובינואר 1996 החל לעבוד באגף ההסברה ב"מצודת זאב". ביוני 1996, לאחר ניצחונו של בנימין נתניהו בבחירות לראשות הממשלה, החל לשמש כסגן יועץ התקשורת של ראש הממשלה. במרץ 1999 התמנה לתפקיד דובר הליכוד. בשנת 2003 זכה בפרס מנחם בגין על עבודתו "מוסר וריאליזם בפוליטיקה הישראלית". בשנת 2004 מונה ליועץ התקשורת של נתניהו בלשכת שר האוצר והמשיך לשמש כיועצו עד 2008 בטרם מונה לסמנכ"ל התקשורת וההסברה של הליכוד.

ח"כ אקוניס נחשב לחבר כנסת פעיל מאד. בפברואר 2009 נבחר לכנסת. בין מאי 2009 לדצמבר 2010 עמד בראשות ועדת הכלכלה. במסגרת כהונתו, קידם ח"כ אקוניס את פתיחת שוק התקשורת הסלולרית לתחרות, לרבות קידום הפחתת דמי הקישוריות, הכנסת מפעילים וירטואליים וחברות חדשות לשוק וביטול קנסות היציאה‏. בנוסף הניח אקוניס כיו"ר הועדה את חוק ההחזר הכספי לצרכן ויזם את חוק הריבית ההפוכה. בתחום שוק הטלוויזיה, קידם חקיקה המסדירה מעבר מזיכיונות לרישיונות, ויזם את הגדלת מספר הערוצים שישודרו בחינם במסגרת שידורי ה-DTT " עידן+" . אקוניס התנגד לדרישת האוצר להעלאת אגרת הרדיו והטלוויזיה, ולמעשה הוביל להפחתתה.

עם כניסתו לתפקיד יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת התחייב לפעול ברוח "הכלכלה החופשית והרגישות החברתית", שהיא בסיס התפיסות של מפלגת הליכוד. הוא תומך בתפיסה של הורדת מיסים ישירים ועקיפים המוטלים על הציבור. אקוניס סבור גם שאחת הדרכים להוזלת מחירים היא ביטול של מונופולים ודואופולים, שבירת הריכוזיות ועידוד התחרות בשוק הישראלי, גם באמצעות הפחתת מכסים על מוצרי ייבוא.

ח"כ אקוניס יזם את הקמת צוות התגובות של הליכוד שבראשו הוא עומד. אקוניס פועל רבות מול כלי התקשורת בארץ ובחו"ל על מנת להסביר ולשכנע את הציבור בישראל ובעולם בצדקת דרכה של תנועת הליכוד ושל מדינת ישראל. לעתים רבות ניצב ח"כ אקוניס אל מול התקפות בוטות - בעיקר של ארגוני השמאל הקיצוני בישראל.

ח"כ אקוניס הצהיר מספר פעמים כי הוא רואה בפלסטינים מכשול לשלום במזרח התיכון. אקוניס תומך בהתיישבות בכל חלקי הארץ "ללא הבדל בין הגולן, הגליל, הנגב או יהודה ושומרון". אקוניס מאמין שלישראל הזכות ההיסטורית והמוסרית על ארץ ישראל המערבית, לפי תפיסותיו של ז'בוטינסקי, "כולה שלי".

בין החוקים הבולטים והיוזמות הפרלמנטריות שיזם וקידם ח"כ אופיר אקוניס:
• חוק הגבלת תרומות לעמותות פוליטיות בישראל
• חוק למניעת העסקה, הסעה והלנת מסתננים ושב"חים
• חוק ההחזר הכספי במזומן לצרכן
• חוק ייצוג הולם לבני העדה האתיופית בשירות המדינה
• חוק חובת ייצור הדגל בישראל
• חוק איסור על קנסות היציאה בכבלים ובלוויין
• החלטה על המשך הפחתת אגרת רשות השידור
• חוק משאל עם על כל הסכם עם הפלשתינאים
• אישור הנסיעה חינם בחלקים הדרומיים של כביש 6.
• חוק חניה בתחנות אוטובוס בימי מנוחה

לאחר הבחירות לכנסת ה-19 מונה אקוניס לסגן שר במשרד ראש הממשלה המופקד על הקשר בין הממשלה לכנסת ולאחר מכן לסגן השר להגנת הסביבה.

לאחר הבחירות לכנסת ה-20 בממשלה ה-34 מונה אקוניס לשר המדע, הטכנולוגיה והחלל.