דלגו לתוכן המרכזי

ח"כ יולי אדלשטיין

יו"ר הכנסת

yuli  ח"כ יולי אדלשטייןיולי אדלשטיין נולד בעיר צ'רנוביץ (ברית המועצות דאז, אוקראינה היום) בשנת 1958. בשנת 1979, בהיותו סטודנט שנה רביעית במכון ללימודי שפות זרות במוסקבה, הגיש בקשה לעלות לישראל אשר נדחתה על ידי השלטונות.

כמסורב עלייה, אדלשטיין היה פעיל בקרב החוגים הציוניים במוסקבה ולימד עברית במחתרת. הוא נעצר על ידי הק.ג.ב. בשנת 1984 באשמת שווא של אחזקת סמים ונשפט ל–3 שנים במחנה כפייה סובייטי. לאחר מאסר בגולאג, הוא שוחרר ומיד עלה לישראל יחד עם משפחתו. מאז עלייתו בשנת 1987 ועד שנת 2008 , הוא התגורר עם משפחתו ביישוב אלון שבות שבגוש עציון. לאחר מכן עבר להתגורר ביישוב נווה דניאל, גם הוא בגוש עציון.

אדלשטיין היה אחד ממייסדי ומנהיגי מפלגת "ישראל בעלייה", אשר התמודדה לראשונה לכנסת בשנת 1996 וזכתה להישג חסר תקדים של 7 מנדטים בכנסת ה – 14. עם הצטרפותה של סיעת "ישראל בעלייה" לממשלה בראשותו של בנימין נתניהו, מונה אדלשטיין לשר לקליטת העלייה וכיהן בתפקיד עד לשנת 1999.

במסגרת תפקידו כשר לקליטת העלייה, בשנים בהן גלי העלייה ממדינות חבר העמים המשיכו לזרום, הקים אדלשטיין הוסטלים רבים עבור עולים שידם לא השיגה דיור נאות, פעל לשילוב מקסימלי של העולים בכל שדרות החברה הישראלית, להגדלת תקציבים שיועדו עבורם ופעל רבות לשילובם בשוק התעסוקה.

בין השנים 1999-2003 שימש אדלשטיין לסירוגין הן כסגן יו"ר הכנסת וכיו"ר סיעתו בכנסת והן כסגן השר לקליטת העלייה בממשלתו של אריאל שרון. כמו-כן היה חבר בוועדות הכנסת הבאות: הכנסת, חוקה חוק ומשפט, חינוך, עלייה וקליטה, הוועדה לקידום מעמד האשה ועוד.

בכנסת ה – 16 מונה שוב לסגן יו"ר הכנסת מטעם סיעת הליכוד, אליה הצטרפה "ישראל בעלייה" והמשיך בתפקידו עד לסיום כהונתה של כנסת זו בשנת 2006.

החל מאפריל 2006 ועד מרץ 2007, יזם יולי אדלשטיין את הקמתה של הוועדה הציבורית לציון 40 שנה לתחילת מאבקם של יהודי ברה"מ למען זכותם לעלייה ולחופש. פרויקט זה צוין במהלך שנת 2007 במספר אירועים בארץ ובעולם וקידם את המודעות לפרק חשוב זה בהיסטוריה היהודית.

מאז מרץ 2007, שימש יולי אדלשטיין כסגן יו"ר הכנסת וכחבר בועדות הכנסת השונות. במסגרת פעילותו הפרלמנטרית, הקים את השדולה להסדרת נושא הגיור בישראל שמטרתה להגדיל במידה משמעותית את מספרי המתגיירים מדי שנה. בנוסף, הוא חזר לשמש כיו"ר אגודת הידידות הפרלמנטרית ישראל – קנדה .

בכנסת ה-18 מונה אדלשטיין לשר ההסברה והתפוצות בממשלה ה-32. במסגרת תפקידו אמון אדלשטיין על הקשר של מדינת ישראל עם התפוצות, על כל נושא המלחמה באנטישמיות, על ביצוע פרויקטים בנושא הסברה שמטרתה לשפר את תדמיתה של מדינת ישראל ועוד. שנתיים לאחר כהונתו נבחר אדלשטיין למקום 10 מתוך 50 האישים היהודיים המשפיעים בעולם של העיתון "ג'רוזלם פוסט".

לאחר הבחירות לכנסת ה-19 נבחר לכהן כיו''ר הכנסת.