דלגו לתוכן המרכזי

אינספור הישגים: ראש הממשלה נתניהו הפך את מדינת ישראל למעצמה

28 יוני, 2019

אחד ההישגים הכי בולטים של בנימין נתניהו כראש הממשלה הוא מדיניות החוץ המוצלחת והרחבת הקשרים הדיפלומטיים של ישראל למקומות אליהםהיא מעולם לא הגיעה. על היחסים הכי קרובים אי פעם בין מנהיג ישראלי לנשיא ארה"ב דובר רבות, אבלראוי לצייןשהם מתהדקים כמעט מדי יום, כשרק לאחרונה אמריקה הודיעה כי תרכוש מערכות של כיפת ברזל.

ראש הממשלה נתניהו ומושל ניו יורק קומו  אינספור הישגים: ראש הממשלה נתניהו הפך את מדינת ישראל למעצמה

אך כאמור, לא רק דונלד טראמפ מעריך את נתניהו כאחד המנהיגים הגדולים בעולם ומעוניין בפיתוח הקשרים עם ישראל, גם מעצמת העל סין, חתמה על מזכר הבנות בילטרלי לשיתוף פעולה כלכלי עם ממשלת ישראל,הסכםשהזניק את היקף ההשקעות הסיניות בארץ, הביא לפתיחת קווי תעופה ישירים בין המדינות ולהכפלת מספר התיירים הסינים בישראל ל-86,000.

גם הודו, מעצמה בהתהוות,"מעריצה את נתניהו"ורואה בקשרים עם רה"מ וישראל קרש קפיצה להפיכתה לכוח עולמי מוביל. הדבר בא לידי ביטוי בביקור של נתניהו במדינה,מלווה במנהלים של מעל מאה חברות ישראליות, שכתוצאה מכך הגבירו את שיתוףהפעולה עם חברות הודיות. במהלך הביקור, שזכה לכינוי "רומן בוליוודי", נחתמו הסכמים בילטראליים בנושאי אנרגיה, סייבר, תעופה וספנות.

מדינת ענק נוספת, ברזיל, עובדת במרץ על חיזוק היחסים עם נתניהו וישראל, או כפי שהגדיר זאת נשיא ברזיל, "קשר של אחים". אך ברזיל לא לבד,ביקור היסטורי של רה"מ באמריקה הלטינית-בספטמבר 2017 הפך את ישראל למדינה משקיפה ב"ברית הפאסיפית", בה חברות צ'ילה, מקסיקו, קולומביה ופרו. הביקור הוביללהרחבת פעילות מדינת ישראל בבנק הבין אמריקאי לפיתוח,להשקעה של ישראל במדינות המתפתחותולקידום חתימה על הסכמי אס"ח עם אותן מדינות.

גולת הכותרת בעידן יחסי החוץ של נתניהו כשר חוץ היא חימום היחסים עם מדינות ערב המתונות. נתניהו הצליח להתקרב למדינות ערב מתוך "עוצמה כלכלית" ובעזרתאינטרסים משותפים מול איראן.חימום היחסים התבטא בפועל בביקורים היסטוריים בצ'אדובעומאן,שהגדירה את נתניהו כ"הוד מעלתו". אבל הטוב עוד לפנינו ורגע השיא של הידוק היחסים צפוי לקרות בשבוע הבא,בוועידות בחריין, שתכלול חמישה שרי אוצר ממדינות ערב.