דלגו לתוכן המרכזי

דברי ראש הממשלה בפתח ישיבת הממשלה השבועית 6.10.13

06 אוקטובר, 2013

"חזרתי בסוף השבוע מארה"ב, שם נפגשתי לפגישה ארוכה ומעמיקה עם הנשיא אובמה. בשיחה דנו באינטרס המשותף שלנו,  דברי ראש הממשלה בפתח ישיבת הממשלה השבועית 6.10.13 למנוע מאיראן נשק גרעיני. אנחנו הבאנו את הדברים הללו, אני וחברי המשלחת שהיו עמי, גם באו"ם, גם בקונגרס וגם בפגישות עם מובילי דעת קהל.


הדבר העיקרי שאנחנו פועלים להשיגו זה למנוע מאיראן את יכולת ההעשרה. איננו מתנגדים למו"מ דיפלומטי עם איראן. אנחנו עומדים על כך שהמו"מ הזה יביא לכך שאיראן תתפרק מיכולת ההעשרה. איראן טוענת שהיא רוצה יכולת זו לצרכים של אנרגיה גרעינית לצרכי שלום. 17 מדינות בעולם מפיקות אנרגיה גרעינית לצרכי שלום בלי צנטריפוגה אחת. הן מפיקות את האנרגיה הזאת בלי צנטריפוגות ובלי העשרה, כי העשרה היא המרכיב המרכזי להפקת חומר בקיע לפצצה גרעינית. מי שאינו רוצה חומר בקיע ופצצה גרעינית איננו מתעקש על העשרה, ועל כן איראן, שהפרה את כל ההבנות, רימתה פעם אחר פעם, מצהירה על כוונתה להשמיד את מדינת ישראל, מפרה כמובן גם החלטות אחרות, מובילה טרור בחמש יבשות, לאיראן זו אסור שתהיה יכולת העשרה. זו הנקודה החשובה ביותר.

הסנקציות לגבי איראן פועלות. הן רבות עוצמה, הן רגע לפני השגת מטרתן. אין מה להקל על הסנקציות לפני שתושג המטרה של פירוק איראן מהיכולת של העשרה, מהיכולת בעצם לייצר נשק גרעיני. זה היה מוקד השיחות. היו גם נושאים אחרים שאמסור עליהם דיווח במסגרת הפורומים המתאימים".