דלגו לתוכן המרכזי

דברי ראש הממשלה נתניהו בפגישתו בבית הלבן עם נשיא ארה״ב ברק אובמה

01 אוקטובר, 2013

"תודה על קבלת הפנים החמה לי ולפמלייתי ביום שהוא מאוד עמוס עבורך. היום בוושינגטון יש הרבה נושאים על הפרק, אך אני יודע  דברי ראש הממשלה נתניהו בפגישתו בבית הלבן עם נשיא ארה״ב ברק אובמה שאתה יודע והעם האמריקני יודע שאין לכם בעלת ברית מהימנה יותר, יציבה יותר ודמוקרטית יותר ממדינת ישראל באזור גדול ומסוכן. לכן אני שמח על ההזדמנות שיש לנו לשוחח על איך נעבוד יחד, יד ביד, איך נעמוד בפני האתגרים הגדולים העומדים בפנינו.
לדעתי האתגר החשוב ביותר הוא למנוע מאיראן לפתח נשק גרעיני.

אני מעריך מאוד את העובדה שהבהרת שאתה מחויב למטרה זו ושבהצהרתך ציינת שהמילים הפייסניות של איראן חייבות להיות מגובות במעשים ממשיים – מעשים שקופים, שניתנים לאימות ומשמעותיים.

איראן עדיין רוצה בהשמדת ישראל, לכן עבור ישראל המבחן האמיתי של הסכם עתידי עם איראן הוא אם איראן תפרק את תוכניתה הגרעינית הצבאית. יש לנו פתגם בעברית - "מבחן התוצאה", אתם הייתם אומרים באנגלית – מהי השורה התחתונה, ושוב, השורה התחתונה היא שעל איראן לפרק לגמרי את תוכניתה הגרעינית הצבאית.
בנושא זה, אני רוצה להביע את הערכתי כלפיך, על העבודה האדירה שכבר נעשתה כדי שיהיה משטר סנקציות לעצור את השאיפה של איראן להשיג נשק גרעיני.
אני מאמין שהשילוב של איום צבאי אמין והלחץ של סנקציות, אלה שהביאו את איראן לשולחן המשא ומתן. אני גם מאמין שצריכים להשאיר את הלחצים האלה במקומם כדי שהדיפלומטיה תעבוד.

אני גם חושב, שאסור להקל את הלחצים עד שתהיה הצלחה מוכחת. ולמעשה זוהי האמונה החזקה של ישראל, שאם איראן תמשיך לקדם את התוכנית הגרעינית שלה בזמן המשא ומתן חייבים להדק את הסנקציות. השילוב הזה לדעתי הדריך את המדיניות שלך ושלנו עד כה, שהציבה איום צבאי אמין וסנקציות נוקשות ולדעתי זו עדיין הנוסחה היחידה שעשויה להביא לפתרון בדרכי שלום של הבעיה הזו.

אדוני הנשיא, שוחחנו על נושאים רבים, אבל ברצוני לנצל הזדמנות זו להודות לך, למזכיר המדינה קרי ולרבים אחרים בממשל שלך, על עזרתכם בקידום השלום בין ישראל לפלסטינים, אני נשאר מחויב לשלום זה ואני מקווה שמאמצינו המשותפים יביאו לשלום חזק ובר קיימא. אנחנו יודעים שאם השלום יתמיד עליו להיות מבוסס על יכולתה של ישראל להגן על עצמה בעצמה ואני מקווה שנוכל להשיג שינוי היסטורי שיוביל לעתיד טוב יותר לנו ולשכנינו הפלסטינים. ומי יודע, בבוא הזמן, עם שכנינו הנוספים.
לכן, ברצוני להודות לך שוב על קבלת הפנים החמה ועל מאמציך. טוב לראותך שוב".