דלגו לתוכן המרכזי

דברי רה"מ נתניהו בהצהרות משותפות עם ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי

15 ינואר, 2018

s1050025  דברי רה"מ נתניהו בהצהרות משותפות עם ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי תודה לך ידידי מודי, על הידידות והאירוח יוצאי הדופן שהענקת לי, לרעייתי ולפמלייתנו. התרגשתי עד עמקי נשמתי היום מהטקס. זה היה ביטוי לא רק לכבוד שאתה רוחש לי, אלא לכבוד שאתה רוחש לעם ישראל ומדינת ישראל. אתה מנהיג מהפכן במובן הטוב ביותר של המילה "מהפכה". אתה מחולל מהפכה בהודו. אתה מזניק את המדינה המדהימה הזאת קדימה לעבר העתיד ואתה מחולל מהפכה ביחסים בין ישראל והודו.

אני בנו של היסטוריון. עמינו הם בני אלפי שנות היסטוריה. הודו וישראל הן שתיים מהציוויליזציות העתיקות ביותר על פני כדור הארץ, ולכן מדהימה העובדה שעד שאתה ביקרת בישראל, אף לא מנהיג הודי אחד ב-3,000 שנות קיום ריבוני יהודי שלנו לא ביקר בישראל. אתה המנהיג הראשון של הודו שעשה זאת. ולכן מדובר היה בביקור פורץ דרך. הוא הצית את הדמיון של כל הישראלים וכמובן הישראלים הרבים ממוצא הודי שהגיעו, ואיך אומר זאת? חשבתי שאני נמצא בהופעת רוק. זה היה אירוע היסטורי.

היום אנו מבשרים על עידן חדש ביחסים בינינו. יש בינינו יחסים דיפלומטיים מזה 25 שנה, אולם משהו שונה קורה עכשיו בזכות מנהיגותך ובזכות השותפות בינינו. ישנם שלושה דברים שמחברים בין מדינותינו. הראשון הוא שיש לנו עבר עתיק. השני הוא שיש לנו הווה תוסס. והשלישי הוא שאנו אוחזים יחד בעתיד מבטיח. אנו גאים בעברנו, בהיסטוריה העשירה שלנו ובתרומתם של עמינו לתרבות האנושית בתחומי הלשון, הספרות, המתמטיקה, הרפואה, הפילוסופיה, הדת. הטקסטים הגדולים ביותר שהפיקו בני האדם היו בסנסקריט ובעברית. אין יותר גדולים או ברי קיימא מהם. ואנו לעולם לא שוכחים זאת.

הזכרת לאחרונה שרק לפני מאה שנה, חיילים הודים אמיצים מילאו תפקיד מכריע בשחרור מדינת ישראל וארץ ישראל. זה הוביל לעצמאותנו. וגם אתמול התרגשתי עמוקות במעמד ההוקרה לאותם לוחמים ומפקדים הודים אמיצי לב שמסרו את חייהם באותו קרב היסטורי. אנו מוקירים את זכרם שעה שאתם מציינים היום את "יום הצבא ההודי". אנו גאים בהווה שלנו, בדמוקרטיות התוססות שלנו. האזרחים שלנו חופשיים לומר מה שהם רוצים, לעשות מה שהם רוצים, להאמין במה שהם רוצים, והערכים הללו והפלורליזם שלנו אינם מקור חולשה אלא מקור עוצמה. ניתן למצוא לכך עדויות למכביר בהודו, בה שומעים סימפוניה של עשרות שפות וניבים. אתה ציינת זאת אתמול, ראש הממשלה, ציינת את מה שגורם להודו לבלוט במשפחת העמים – יהודי הודו מעולם, במשך למעלה מ-2,000 שנה, לא חוו אנטישמיות כמו זאת שחווה עמינו בכל כך הרבה ארצות אחרות. זוהי תעודת כבוד לציוויליזציה שלכם, לסובלנות שלכם, לאנושיות שלכם.

ישראלים והודים קשורים באותה זיקה המחברת בין אנשים בני-חורין. אולם אני מאמין שלא ניתן לקחת את הדמוקרטיה כמובן מאליו. חרף הספקות, חרף האתגרים, הודו וישראל הן עדות חיה לא רק לכך שהדמוקרטיה עובדת, אלא הן משקפות משהו עמוק מכך – את הערך העמוק של החירות, שאני מאמין שהוא הערך העמוק של החיים. אזרחים משגשגים. בסופו של דבר, האזרחים החופשיים הם אלה שמשגשגים כיוון שהם חופשיים.

לבסוף, אנו גאים בכך שאנו עובדים יחד כדי לבנות עתיד טוב יותר עבור עמינו ועבור עמים אחרים ברחבי העולם. מחויבותנו לכך משתקפת בהסכמים הרבים שאנו חותמים עליהם היום, בסייבר, בתעופה, באנרגיה ואפילו בקולנוע. רעייתי ואני מאוד שמחים שאנחנו הולכים לבוליווד. אנו רוצים לראות זאת במו עינינו. כך גם בתחומים רבים נוספים.

ישראל היא מעיין של חדשנות. היא כוח גלובלי של טכנולוגיה. הודו שופעת יצירתיות, המצאות, מדענים, מתמטיקאים, ואני חושב שכשאנו משלבים יחד את הכישרונות שלנו, אנו יכולים להשיג דברים מופלאים עבור עמינו. ראש הממשלה מודי ואני רוצים את אותו הדבר. אנו רוצים יותר למען עמינו ואנו רוצים זאת עכשיו. רצינו את זה עוד אתמול. אחד הדברים שישראל מביאה לעולם זה של חדשנות הוא שאנו משיגים יותר באמצעות פחות – יותר יבולים בפחות מים, יותר אנרגיה בפחות כסף. יותר בפחות. אנו רוצים יותר, הרבה יותר, ונוכל לעשות זאת בצורה יותר פרודוקטיבית באמצעות שיתוף פעולה.

כשאני ואתה צעדנו יחפים לחוף הים התיכון, שתינו מי ים שטוהרו לנגד עינינו, באמצעות טכנולוגיה חדשה שתציל חיים רבים. ישראל והודו עובדות יחד על מנת לספק מים נקיים, להגדיל את תפוקת היבולים, לשמור על ביטחון אזרחינו מפני טרור ולהתמודד עם אתגרים נוספים בדרך לעתיד ששנינו שואפים אליו.

ציינת את התחומים. בחקלאות, הצגתי לראש הממשלה מודי רעיון שיחולל מהפכה בחקלאות ההודית כפי שאנו מחוללים מהפכה בחקלאות הישראלית. חקלאות מדויקת שמחלחלת לצמח הבודד. ישנם צמחים שזקוקים ליותר מים וישנם כאלה שזקוקים לפחות. אנו יכולים לראות זאת היום באמצעות נתוני עתק, באמצעות כטב"מים, באמצעות כלי טכנולוגיה אחרים, שיביאו את החקלאים לייצא הרבה יותר יבולים בפחות. אנו מדברים על שיתוף פעולה במדע וטכנולוגיה בכל תחום ואנו מדברים על שיתוף פעולה בהגנה כדי שאזרחינו יהיו תמיד בטוחים ומוגנים.

הישראלים וההודים מכירים היטב את הכאב שבפיגועי טרור. אנו זוכרים את הברבריות הנוראה במומביי. אנו נושכים את השפתיים ואנו משיבים מלחמה. לעולם איננו נכנעים.

ידידי, אמש הראית לנו שוב את הכנסת האורחים המדהימה שלך כאשר אירחת אותי ואת שרה בביתך באדיבות מופלאה. כל האירוע הואר בצורה מדהימה בצבעי הלאום של הודו וישראל. ובאותו רגע חשבתי על הכנות שלך, התשוקה שלך, החזון שלך, המחויבות שלך, וזה מילא אותי תקווה, תקווה שעידן חדש זה ביחסי הודו-ישראל יניב תועלת חסרת תקדים עבור הודו, עבור ישראל, עבור האנושות כולה.

ולבסוף, וזאת אולי ההצהרה החשובה ביותר שאני הולך להשמיע כאן, ידידי נרנדרה, בכל פעם שאתה רוצה לעשות איתי יוגה, זה אמנם יהיה מאמץ גדול, אבל אני אהיה שם. סמוך עליי.

תודה רבה רבה לך ידידי.

תמונת ארכיון. צילום: עדי ברוך