דלגו לתוכן המרכזי

דברי רה"מ נתניהו בטקס חתימת הסכם גג בעיר לוד

16 מאי, 2017

netanyahu dsc 0031  דברי רה"מ נתניהו בטקס חתימת הסכם גג בעיר לודהתעכבתי קצת כי באתי הנה מפגישה עם שגריר ארה"ב החדש, דיוויד פרידמן. פגישה טובה מאוד. דיברנו על הידידות העמוקה בין ישראל לארה"ב, לקראת הביקור של הנשיא טראמפ. דיברנו על האפשרויות וההתפתחויות באזור והשאיפה לביטחון ושלום, ואמרתי לו שהוא יכול לקצר את הטווח, כי צריך להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים, כמו את כל השגרירויות.

ירושלים, בעזרת השם, הולכת ונבנית, אבל אנחנו צריכים לבנות את כל הארץ, ויש פה מהלך גדול מאוד. המהלך הזה של הסכם גג לבניית 20,000 יחידות דיור, זה לא סתם סימון מטרה, זה מתן אמצעים לממש את המטרה, כפי ששר האוצר הסביר לאחרונה בעיר אחרת שהיינו - בעכו. אתה רוצה לעשות את זה, אתה רוצה להתחייב, אתה מתחיל לבנות את השכונות היפות ואתה נתקע בלי תשתיות. הסכם הגג מבטיח שלא יהיה פער כזה, כי המדינה מתחייבת צעד בצעד, עם בניית מבנה הדיור היא נותנת את התשתיות. ואז אין פקק, העסק רץ.

מה שאתם רואים פה היום זה מהפכה בעיר לוד. העיר לוד הולכת להיות עיר ואם בליבה של מדינת ישראל, היא במרכז.

חשוב להבין לוד במרכז. יש פה איזה פער מסוים, כי ערים במרכז בדרך כלל צומחות ומביאות כמובן תמורה גדולה למי שנמצא בה, ולוד במשך זמן רב מדי הייתה פריפריה. היא הייתה במרכז הגאוגרפי, אבל לא במרכז העשייה והצמיחה, ולצורך זה אנחנו חוללנו כאן שינוי גדול.

אני זוכר את העיר לוד. אני זוכר את הניסיון לבנות ולשקם את העיר עם ראש העיר מקסים לוי. אני זוכר שהוא קרא אפילו לרחוב כאן על שמו של אחי, זכרונו לברכה, והזמין גם את אמי וזה היה רגע מאוד מרגש. ועם זאת, לא הצלחנו להרים את העיר. אנחנו נעצרנו. והתחיל גל של פשיעה שפגע בכל האזרחים, בייחוד, אני חייב להגיד, בתושבים הערבים של העיר, אבל לא רק בהם, ואני חשבתי שאנחנו מוכרחים לעשות מעשה.

ואכן, אני זוכר שבאתי הנה פעם אחר פעם כדי להביא את מערכות אכיפת החוק והלחימה בפשע, אבל גם כדי להביא הנה תקציבים והיינו מוכרחים לעשות את המעשה הזה, אבל בלעדי הנהגה מקומית שבאה בעוצמה, ואתה מייצג עכשיו את ההנהגה הזאת כאן, יאיר, אנחנו לא יכולנו לעשות את העבודה. לכן אני שמח מאוד שיש מישהו שכל הזמן קודח לי ואומר, אנחנו רוצים עוד, אנחנו רוצים לפתח עוד, ואנחנו נעשה עוד.

המעשה הזה הוא חשוב, לא רק לעיר לוד ולתושביה, אלא גם למה שאנחנו רוצים להוכיח במדינת ישראל, שיהודים, מוסלמים ונוצרים יכולים לחיות יחד בעיר שפורחת ומתפתחת. צריך להבין מהו הסוד של ההצלחה. יש הרבה גורמים להצלחה, אבל באופן טבעי בכל אוכלוסייה יש שבטים, יש ציבורים שונים, יש מתחים, יש דתות ויש קהילות. הרבה פעמים הדברים האלה יכולים להוריד את העיר, אפילו את המדינה, אבל יש דבר אחד שמעלה את הכל ומקל על הכל ומאפשר לכולם לחיות בצוותא, בפריחה ובשגשוג.

המפתח, בכל המדינות, לא רק במדינת ישראל, זה צמיחה. כשאין צמיחה, המתחים רק הולכים ומתרחבים. כשיש צמיחה, אתה מאפשר לכולם להשתתף בה, ליטול בה חלק, גם לצמצם את הפערים, יעד חשוב, אבל הצמיחה היא תנאי הכרחי. מה שאנחנו עושים היום בלוד זה להבטיח את הצמיחה של העיר. אנחנו הולכים להגדיל את האוכלוסייה בעשרות אלפי אנשים. יש פה את אותו גשר ישן, בן כשמונה מאות שנה ואנחנו בונים כאן גשרים חדשים.

לוד היא מרכז הארץ - והתעסוקה, יחד עם התשתיות ויחד עם הבנייה, מבטיחה שתהיה פה צמיחה. הצמיחה מבטיחה פריחה לכל תושבי לוד. לכולם, בלי יוצא מן הכלל.

אנחנו מחויבים לזה לא רק כאן. היינו גם בעכו, בדיוק אותו הדבר קורה שם, ואנחנו נמשיך לשכפל את זה. אנחנו רואים את הפריחה הזאת במקום אחר מקום. יש כאן תפנית גדולה של צמיחה ופריחה, ולכן אנחנו יכולים להגיד היום בבטחה, כולנו יחד, מזל טוב ללוד. דבר טוב קורה בלוד.