דלגו לתוכן המרכזי

דברי רה"מ נתניהו בטקס קבלת פנים למשלחת פיקוד העורף ששבה ממקסיקו

28 ספטמבר, 2017

netanyahu dsc 0036  דברי רה"מ נתניהו בטקס קבלת פנים למשלחת פיקוד העורף ששבה ממקסיקו כולנו גאים בכם, כולנו מצדיעים לכם!
אמרתי עכשיו לסגן הרמטכ"ל שאתם הזרוע הארוכה של ישראל, זרוע אנושית ארוכה שמגיעה לכל חלקי העולם, למרחק של אלפי קילומטרים, ואתם מראים את הפנים האמיתיות של מדינת ישראל.

אנחנו יודעים שכשהטבע מתאכזר, מגיע הזמן של האנושיות. כשיש אסונות טבע, האומות, או לפחות האומות הנאורות, משלבות ידיים - ובמבחן הזה, פעם אחר פעם, מדינת ישראל וצה"ל עומדים בהצלחה מרשימה.

אתם עשיתם את השבוע האחרון, כולל את ראש השנה, במקסיקו סיטי, במרחק גדול מהמשפחות שלכם, מהמדינה שלנו. האדמה רעדה ואתם הושטתם יד יציבה ובוטחת לאזרחי מקסיקו. אני חייב להגיד לכם שהעדויות על מה שעשיתם למענם קודם כל הדהדו, וראינו את התגובות של הציבור במקסיקו ומעבר למקסיקו.
אני אומר בשם כל אזרחי ישראל שמילאתם אותנו בגאווה גדולה. עבדתם במסירות, במקצועיות, ביצירתיות, ללא הפוגה, יום ולילה. בין ההריסות רואים מלאכים בכחול לבן, עם דגל ישראל, הרבה גאווה והרבה אמת.

אנחנו רואים את השוני בין ישראל, מדינה דמוקרטית ונאורה, מדינה ערכית ומוסרית, מדינה חפצת חיים ומלאת חיים - מה המרחק הגדול בינינו לבין אותם משטרים קנאיים שמטרתם לזרוע חורבן והרס בכל מקום. אנחנו שואפים להיות אור לגויים, ממש כך - והם מביאים חושך על האנושות. אנחנו דוגלים בקדמה וברווחה – הם מפיצים אלימות ומוות.

בביקור שערכתי במקסיקו, ביקור היסטורי, כחלק מהביקור באמריקה הלטינית, שוחחתי עם הנשיא פניה נייטו על העזרה שישראל הגישה ב-1985 ברעידת אדמה קודמת. הוא הזכיר את זה בהערכה רבה ואמרתי לו שמאז אנחנו פיתחנו יכולות שונות, לצרכים מגוונים שיש לנו, והוא שמע את זה בעניין רב. הסתיים הביקור, שהיה מאוד מוצלח, המשכתי לאו"ם ומשם עמדתי לעלות בטיסה לארץ, ועל כבש המטוס קיבלתי טלפון משר החוץ של מקסיקו והוא אמר לי: תשמע, פקד אותנו רעש נוסף ואנחנו מבקשים שתשלח את אותה משלחת, אותן יכולת, אותם אנשים במהירות האפשרית למקסיקו. אמרתי לו: הם כבר בדרך. אתם כבר הייתם בדרך, כבר התארגנתם, אתם הייתם הראשונים שהגעתם והאחרונים שעזבו, וזה מראה את הייחודיות של מדינת ישראל. הרי איננו מעצמה גדולה, אבל אנחנו כוח עולמי עולה, גם ביכולת להגיש סיוע למדינות שונות.

ידידות אמת נבחנת כידוע ברגעי אמת, בשעת צרה, וזה בדיוק מה שעשינו כשהאסון הזה, אסון הטבע, פקד את מקסיקו. ובכן, יש לנו ידידות בשגרה, אבל יש לנו גם ידידות בחירום, והיא אולי החשובה ביותר. מי שביטא את זה ויצק לזה תוכן זה אתם – חיילות וחיילים, קצינים וקצינות, חברי וחברות המשלחת. אנחנו שמחים לקבל אתכם שוב בבית, בישראל, ובקרוב מאוד תחזרו לעשייה החשובה שלכם בצה"ל. אני יודע ואתם יודעים שאם תיקראו פעם נוספת למשימה הומניטרית בכל פינה בעולם - לא תהססו. ואנחנו, כחלק ממדיניות הדיפלומטיה האנושית שלנו, גם אנחנו לא נהסס. אנחנו סומכים עליכם, ואני חושב שהיום כל העולם לומד לסמוך עליכם.
בשם כל אזרחי ישראל, תודה רבה לכם מקרב לב. לכו עכשיו למשפחותיכם, תבלו עם המשפחות, תעברו את יום הכיפורים, תאגרו כוחות לקראת ההמשך. שנה טובה לכולכם, גמר חתימה טובה. תודה בשם אזרחי ישראל, תודה רבה לכם!.

צילום: עדי ברוך