דלגו לתוכן המרכזי

דברי רה"מ נתניהו בישיבת מליאה מיוחדת בכנסת לכבוד סגן נשיא ארה''ב מייק פנס

22 ינואר, 2018

netanyahu DSC 0668  דברי רה"מ נתניהו בישיבת מליאה מיוחדת בכנסת לכבוד סגן נשיא ארה''ב מייק פנסידידי מייק, אני רוצה לפתוח במספר מילים אישיות באנגלית.

אך ראוי הוא שאתה סגן הנשיא הראשון של ארה"ב הנושא דברים בכנסת. ראוי, כיוון שלא היה סגן נשיא אמריקני בעל מחויבות גדולה יותר לישראל ולעמה. כחבר קונגרס, תמיכתך בישראל הייתה ללא עוררין, כמושל, חתמת על החוק המחמיר ביותר באמריקה נגד תנועת ה-BDS; וכסגן נשיא, ניצבת שכם אל שכם עם הנשיא טראמפ במהלך השנה האחרונה כדי להפוך את הברית בין אמריקה וישראל לחזקה יותר מאי פעם. זהו כבוד אמיתי שאתה נושא דברים בפני הכנסת היום.

אך ראוי הוא שאתה כאן היום מסיבה נוספת. ומפאת חשיבותה המכרעת להיסטוריה של עמנו, הרשה לי לדבר כעת בשפת עמנו.

אדוני סגן-הנשיא, אתה מדבר בשם ממשל אמריקני שהוא הראשון בין ממשלות העולם שהכיר ירושלים כבירת ישראל. הכרה היסטורית זאת תזכה למקומה הראוי בין ההחלטות הבינלאומיות המכוננות בתולדות הציונות. ההחלטה הראשונה הייתה 'הצהרת בלפור' לפני 100 שנים – ב-2 בנובמבר 1917 – שתמכה בזכותו של העם היהודי לבית לאומי בארצנו. ההחלטה השנייה התקבלה לפני 70 שנה, בכ"ט בנובמבר 1947, כשהאומות המאוחדות הצביעו בעד הקמתה של מדינת לאום לעם היהודי. ההחלטה השלישית ניתנה כמה חודשים לאחר מכן, ב-14 במאי 1948, כשהנשיא טרומן היה הראשון בין מנהיגי העולם שהכיר בישראל. ואילו ההחלטה הרביעית - אני אוסיף גם את הצהרת כורש, אבל זה היה קצת לפני כן - ואילו ההחלטה הרביעית התקבלה בחודש שעבר, ב-6 בדצמבר 2017, כשהנשיא טראמפ הפך לראשון בין מנהיגי העולם שמכיר בירושלים כבירתנו הריבונית.

במעמד זה, שאני מבטיח לך, שייזכר לדורות על ידי עמנו, אתה – סגן-הנשיא פנס – אתה ניצבת לצדו של הנשיא טראמפ במלוא מובן המלה. לא רק שהיית שם פיזית, אתה תמכת בהצהרה בהתלהבות ובאמונה גדולה, דבר שמאפיין את כל מעשיך.

ידידי, כפי שאתה יודע, ישראל היא דמוקרטיה תוססת. שלא כמו בפרלמנטים אחרים במזרח התיכון, כאן בכנסת אנשים חופשיים באמת להביע את דעתם – וסמוך עליי, כפי שבוודאי תראה בקרוב הם עושים זאת במרץ ובלהט. לא חסרים כאן ויכוחים, אבל אני יכול לומר בסוגיית ההכרה בירושלים כבירתנו, אני מאמין שאני מדבר כמעט בשם כולנו – קואליציה ואופוזיציה כאחת – כשאני מביע את הוקרת התודה העמוקה של אזרחי ישראל לנשיא טראמפ ולך על החלטה היסטורית שלעולם לא תישכח.

מכובדי סגן-הנשיא, ההחלטה הזאת היא נקודת-ציון בולטת במערכת היחסים הקרובה בין מדינותינו. פרקי ידידות אלו החלו להיכתב הרבה לפני הקמתה של מדינת ישראל. הם החלו להיכתב הרבה לפני הקמתה של ארצות הברית. הם נכתבו במאה ה-17 על ידי ראשוני המהגרים לעולם החדש, שראו באמריקה את הארץ המובטחת שלהם – ובמאה ה-19 על ידי אנשי-דת אמריקנים בולטים, שקראו לשיבת עמנו לארץ המובטחת שלנו.

הם נכתבו על ידי נשיאה השני של ארה"ב, ג'ון אדמס, שקיווה שהיהודים ישובו להיות אומה עצמאית ביהודה - זה מוצא חן בעיניי, ביהודה. הם נכתבו על ידי הנשיא האמריקני הדגול אברהם לינקולן, שכינה את חידוש הריבונות היהודית בארץ אבותינו – "חלום נאצל ששותפים לו אמריקנים רבים". פרקי הידידות הללו נכתבו על ידי גדול סופרי ארה"ב במאה ה-19, מרק טוויין, שביקר כאן לפני 150 שנה, ודיבר על השיממון הנורא בהיעדר היהודים. והם נכתבו על ידי ציונים אמריקנים כמו המשוררת אמה לזרוס, והשופט לואי ברנדייס, שציירו בדמיונם מדינה יהודית ריבונית שתפריח את אותה שממה. כל זה מבהיר מדוע אהדת העם האמריקני למדינתנו הייתה כה עמוקה מיום הקמתה. מימי הנשיא טרומן ועד הנשיא טראמפ – הברית בין ארה"ב וישראל הולכת ומתהדקת. אנו בישראל חולקים עם ארה"ב ערכים דמוקרטיים נעלים של חופש, קודם כל של חופש וחירות, וקדמה. אנחנו מאמינים בעתידן של חברות חופשיות ויצרניות. יש בינינו שותפות אסטרטגית הדוקה בנושאי ביטחון ושלום.

אנו קשורים זה לזה במורשת משותפת שיסודה בתנ"ך, התנ"ך שנכתב כאן, בארץ הקודש. אין זה מקרה שבארה"ב יש 11 ערים שנקראות 'ירושלים'.

אדוני סגן הנשיא, כפי שאתה אולי יודע – אני רוצה לוודא שהתרגום יהיה מדויק – ישנן אחת עשרה ערים בארה"ב הנקראות בשם ירושלים – ירושלים - יוטה; ירושלים - ורמונט; ירושלים - מישיגן, וישנן שמונה נוספות! וכולן שואבות השראה מהעיר הזוהרת הזאת שעל גבעה – ירושלים - ישראל.

אדוני סגן הנשיא, יש לנו עבר משותף, יש לנו עתיד משותף, יש לנו גורל משותף.

מכובדיי וידידיי, הברית הקרובה בין ארה"ב וישראל איתנה מתמיד. אני יכול להעיד, הקשרים הביטחוניים והקשרים הכלכליים מעולם לא היו חזקים יותר. שיתוף הפעולה המודיעיני בהרבה מאוד תחומים מעולם לא היה פורה יותר. התמיכה הדיפלומטית מעולם לא הייתה חד-משמעית יותר.

בשם העם בישראל, אני מבקש להודות לנשיא טראמפ, לך, ולשגרירה היילי, על התמיכה הבלתי-מסויגת בישראל באו"ם. מול השקרים והזדון, אתם מתייצבים מאחורי ישראל ומאחורי האמת. בשם כולנו, תודה לכם!

שתי המדינות שלנו מתמודדות יחד עם האיום החמור שנשקף לעולם החופשי, בעיניי האיום החמור שנשקף לעולם כולו, ממשטר הקנאות באיראן ומשלוחות הטרור שלו. אנו נבלום את איראן, ולא ניתן לה להתחמש בנשק גרעיני. זוהי המדיניות שלנו, וזוהי המדיניות שלכם! אנו חותרים יחד להשיג שלום-אמת, שלום בר-קיימא, שלום עם כל שכנינו, כולל הפלסטינים. השלום מתחיל בהכרה בזכותו של העם היהודי למדינת לאום בארצו, מדינת לאום משלו בארץ ישראל. ישראל תמיד הייתה ותמיד תהיה מחויבת לשלום אמת, ואני נכון תמיד לשתף פעולה עם הנשיא טראמפ כדי לקדמו וכדי להשיגו.

בעוד כמה חודשים נציין 70 שנות עצמאות. עברנו דרך ארוכה מאוד מאז שביקר כאן מרק טוויין לפני 150 שנה. באזור רווי קנאות, אזור שמוכה באלימות וחוסר סובלנות, הפכנו את מדינת היהודים לגן פורח של דמוקרטיה, שגשוג וקדמה. אנו שומרים על חופש דת לכולם. אדוני סגן-הנשיא, אני יודע שגורל הקהילות הנוצריות במזרח התיכון חשוב לך. ובכן, הקהילה הנוצרית פורחת בישראל, ובמזרח התיכון – רק בישראל!

בשנים האחרונות אנו מהדקים את קשרינו עם מדינות רבות בעולם, כפי שבא לידי ביטוי בביקורי בשבוע שעבר בהודו. אבל אני רוצה להדגיש מה שאני אומר בכל מקום: אין תחליף, ולא יהיה תחליף, לברית המיוחדת בין ישראל לארה"ב; ולא יהיה שום תחליף, ולא יכול להיות שום תחליף לארצות הברית כגורם הבינלאומי המוביל בחיפוש אחר שלום. הברית בינינו עמוקה והיא בלתי ניתנת לניתוק כי היא טבועה ויצוקה עמוק בלבבות עמנו.

לאמריקה אין ידידה גדולה יותר מישראל, ולישראל אין ידידה גדולה יותר מארצות הברית של אמריקה.

מבחינה זו, סגן-הנשיא פנס, ביקורך הוא הזדמנות בעבורנו לומר לך ולמדינתך, מעומק הלב, מלה אחת: תודה.

תודה על הסיוע הביטחוני הנדיב, שעוזר לנו להגן על עצמנו בכוחות עצמנו.

תודה על התמיכה הכלכלית בשנים בהן היינו זקוקים לה; תמיכה שסייעה לנו להפוך את כלכלת ישראל לכלכלה חופשית ועצמאית, שהיא המנוע להפיכתה של ישראל למעצמה טכנולוגית עולמית.

תודה על תרומתכם להעצמת כוחנו, שהוא התנאי היסודי לקיומנו ולהשגת השלום עם שכנינו.

לבסוף, אדוני סגן הנשיא, הרשה לי להביע לא רק את הכרת תודתנו הגדולה, אלא גם את תקוותנו העמוקה שהנשיא טראמפ ואתה תצליחו לחזק את ארה"ב צבאית וכלכלית על מנת שאמריקה תמשיך להיות המעצמה הגדולה ביותר בעולם עוד דורות רבים.

אמריקה חזקה יותר פירושה ישראל חזקה יותר. וכשאמריקה וישראל ניצבות יחד, כוחות החירות, הקידמה והשלום ינצחו בסופו של דבר.

אדוני סגן הנשיא, אלוהים יברך אותך ואת משפחתך, אלוהים יברך את אמריקה, ואלוהים יברך את ישראל.

ידידי מייק, ברוך בואך לציון, ברוך בואך לירושלים!

צילום ארכיון: עדי ברוך