דלגו לתוכן המרכזי

על הליכוד

ההיסטוריה של התנועה

מפלגת הליכוד החלה את דרכה בתור מערך מפלגות שהוקם בשנת 1973 לקראת הבחירות לכנסת ה-8 וכלל את חירות, המפלגה הליברלית, המרכז החופשי, הרשימה הממלכתית ואת תנועת העבודה למען ארץ ישראל השלמה. הרשימה לכנסת הורכבה, על פי מפתח מוסכם, מנציגי התנועות השונות.

בראש מפלגת הליכוד נבחר לעמוד מנהיגה הוותיק של תנועת החרות ומפקד האצ"ל לשעבר, חבר הכנסת מנחם בגין. בגין, שעד הקמת הליכוד הוביל את מפלגת חירות כסמן הימני הניצי במפה הפוליטית הישראלית, בחר להנהיג את המפלגה החדשה שזה עתה נולדה באופן מתון יותר. מראשיתה, מפלגת הליכוד חרתה על דגלה את ערכי השוויון החברתי, השוק החופשי והשמירה על המסורת והתרבות היהודית, ערכים שעוצבו ברובם על פי משנתו של זאב ז'בוטינסקי.

לאחר כ-30 שנים באופוזיציה, המפלגה בראשות מנחם בגין כבשה את השלטון לראשונה בשנת 1977 במה שכונה לימים "המהפך". בגין כראש ממשלה הוביל את מדינת ישראל להסכם שלום היסטורי עם מצרים, הפציץ את הכור האטומי בעיראק והוביל את צה"ל למבצע "שלום הגליל". הליכוד בראשות בגין הניף את נס ההתיישבות היהודית ביש"ע ובגליל והוביל לחקיקת "חוק ירושלים", שעיגן את מעמדה של ירושלים המאוחדת כבירת מדינת ישראל.בשנת 1983 פרש בגין מן החיים הפוליטיים ויצחק שמיר התמנה לתפקיד ראש הממשלה במקומו. שמיר כיהן לסירוגין כראש ממשלה מטעם הליכוד בין 1986 ל-1992 ונודע בעקשנותו ובעמידתו הבלתי מתפשרת למען ביטחון ישראל.

שמיר כראש ממשלה הצליח במסגרת ממשלת האחדות שהקים לבלום את האינפלציה שהשתוללה ולייצב את המשק. כמו כן, הוא לקח חלק בוועידת מדריד ההיסטורית והוביל את מדיניות ההבלגה של מדינת ישראל במלחמת המפרץ. שמיר ייזכר כמי שקידם ביתר שאת את מפעלי העלייה ההיסטוריים מברית המועצות ועליית יהודי אתיופיה במסגרת מבצע "שלמה.

לאחר פרישתו של שמיר מראשות המפלגה, נבחר בנימין נתניהו לכהן כמנהיג מפלגת הליכוד לאחר שזכה בפריימריס לראשות התנועה. עם היבחרו נתניהו הוביל כעבור שלוש שנים את הליכוד לניצחון סוחף בבחירות ונבחר לתפקיד ראש הממשלה התשיעי של מדינת ישראל. בזמן כהונתו כראש ממשלה נקט מדיניות תקיפה נגד הטרור וקידם את תהליך השלום, תוך עשיית הסכמים מדודים עם הפלשתינאים המבוססים על עקרון ההדדיות. בשלוש שנות כהונתו ירד מפלס הטרור באופן דרסטי.

בתחום הכלכלי הנהיג נתניהו ליברליזציה במטבע זר, הפרטה מואצת של חברות ממשלתיות וצמצום הגרעון. בתקופת כהונתו כראש ממשלה הגיע היקף ההשקעות הזרות בתעשיות ההיי-טק בישראל למיליארדי דולרים בשנה. בשנת 1999 פרש נתניהו מהחיים הפוליטיים ויורשו בהנהגת התנועה היה אריאל שרון.

שרון החזיר את הליכוד לשלטון בשנת 2001 לאחר שניצח בבחירות את ראש הממשלה דאז אהוד ברק. שרון היה בשלטון מטעם הליכוד עד נובמבר 2005. במהלך כהונתו יצא צה"ל בהנחייתו למבצע "חומת מגן" והוביל את בניית גדר ההפרדה, צעדים שהכריעו את הטרור ששטף את מדינת ישראל באותה התקופה. בקיץ 2005 הוביל שרון את תכנית ההתנתקות ולבסוף בחודש נובמבר באותה השנה עזב את הליכוד לצורך הקמת מפלגה חדשה.

עם עזיבת שרון נבחר בנימין נתניהו ליו"ר התנועה ולאחר שלוש שנים באופוזיציה נבחר בשנית לראשות הממשלה והקים את ממשלתו ב - 31 במרץ 2009. בינואר 2013 נבחר נתניהו בשלישית לראש ממשלה ובמרץ 2015 נבחר נתניהו ברביעית לראש ממשלה. הקדנציות של נתניהו כראש הממשלה מאופיינות בעשייה רבה ובשינויים מרחיקי לכת שהוביל בתחומים שונים. הישגי הממשלה נגעו לתחומים רבים ומגוונים :

בוצעה מהפכת התחבורה שחיברה את הפריפריה למרכז הודות להשקעה של 27 מיליארד ₪ בכבישים, מחלפים ורכבות. מוקמים שני נמלים חדשים ונחתם הסכם "שמיים פתוחים" ששינה לחלוטין את פני שוק הטיסות הישראלי.

על מנת להתמודד עם יוקר הדיור נבנו עשרות אלפי יחידות דיור ברחבי הארץ וראש הממשלה פעל במרץ להעביר את מחנות צה"ל ומטה הסייבר ממרכז הארץ לדרומה - דבר שמפנה שטחים לבנייה במרכז הארץ אך גם מסייע לבנייה ולפיתוח של דרום הארץ.

מאז בחירתו של נתניהו ירדה האבטלה לשיעור נמוך, מהנמוכים במדינות המערב, שלא נראה בארץ שנים רבות. מצד שני, למרות הימצאותה של ישראל "בשכונה סוערת רווית טרור", נרשמה צמיחה באחוזים גבוהים בכלכלה הישראלית, בוודאי בהשוואה למדינות המערב. שכר חיילי החובה עלה פעמיים ושכר המינימום עלה ל - 5000 ש"ח בשתי פעימות. בוצעו רפורמות שהובילו להוזלת מחירים

בתחום הטלפוניה: הרפורמה בסלולר ופתיחת שוק השיחות לחו"ל ולצידם ירידה דרמטית במחירי האינטרנט.
הושק עידן פלוס שמנהיג טלוויזיה בחינם. הוקמה ועדת ששינסקי שהובילה לעימות עם בעלי ההון לטובת האינטרס הציבורי ואימוץ מסקנות הועדה יזרימו מאות מיליארדי שקלים לטובת אזרחי ישראל תוך הגדלת כמות הגז הטבעי לשימוש אזרחי ישראל.

מערכת ההשכלה הגבוהה שעמדה על סף קריסה ניצלה הודות להשקעה של 7.5 מיליארדי שקלים ל - 5 שנים, אוניברסיטה הוקמה באריאל ופקולטה ללימודי רפואה בצפת. כמו כן, נחתמו הסכמי שכר עם המורים בחינוך העל יסודי ששינו את תנאי העסקתם לטובה, הוחל חוק חינוך חינם לגילאי 3-4 ונוספה סייעת שנייה בגנים.

על מנת להתמודד עם גלי המסתננים הלא חוקיים לישראל הוקמה גדר בדרום שבלמה את הסתננותם לחלוטין ו - 6000 מסתננים עזבו מרצון הודות לתכנית עידוד עזיבה של הממשלה.

הונהגו טיפולי שיניים חינם לילדים עד גיל 12, הוקמו מוקדי רפואת חירום וחדרי מיון קדמיים ב-12 ישובים בפריפריה, נוספו 1000 תקנים למערך הרפואה הציבורית ונחתמו הסכמי שכר עם הרופאים, הסכמים הנותנים העדפה לפריפריה.